اطلاعاتی درخصوص خط تولیدکیاموتورز و هیوندا در ایران

بر اساس آنچه خود کره ای ها اعلام نموده اند قرار است در سه ماهه دوم امسال کمپانی های کیا موتورز و هیوندا با کمپانی های اتومبیل سازی در ایران قرار داد هایی را به امضا برسانند .

بنا بر گزارش ارائه شده توسط خبرگزاری تسنیم و نقل شده توسط خبرگزاری دونگا :

روز دوشنبه این اطلاعیه مبنی بر اینکه منابع آگاه بیان داشته اند که  قرار است شرکت های هیوندا و کیا موتورز با کمپانی های خودروسازی ایران در سه ماهه دوم امسال قرارداد منعقد نمایند گفته شد .

هیوندای دومین شرکت بزرگ کره ای محسوب می شود و کیا هم سومین شرکت بزرگ کره ای به حساب می آید . این دو کمپانی پس از شرکت پوسکو بعد از لغو شدن تحریم های ایران تجارت کردن با کشور ما را شروع کردند .

این قرارداد که در قالب سی کی دی منعقد می شود روشی است که از طریق آن شرکت های هیوندای و کیا قطعات محصولات خود را به ایران ارسال می کنند و کار مونتاژ نهایی قطعات در ایران انجام می گیرد و با برند هیوندای و کیا به فروش می رسد.
کشورهای در حال توسعه این نوع قراردادها را ترجیح می دهند زیرا به ایجاد فرصت های شغلی و توسعه تکنولوژیک آنها کمک می کند.

قبل از اعمال تحریم های غرب علیه ایران، شرکت های هیوندای و کیا با همکاری شرکت های ایرانی آر وی ام کو و سایپا و به روش سی کی دی محصولات خود را در ایران به فروش می رساندند.

هیوندای در سال های 2010 و 2011 به ترتیب 23 هزار و 200 و 14 هزار و 500 دستگاه از محصولات خود را در بازار ایران به فروش رساند. تعداد فروش محصولات کیا در این دو سال 26 و 22 هزار دستگاه بود. از آنجایی که صادرات خودرو و قطعات به ایران در سال 2012 به حالت تعلیق درآمد، دلالان در کشورهای همسایه خودروهای کره ای را به صورت غیرمستقیم به ایران صادر می کردند و از این طریق هیوندای و کیا توانستند در طول تحریم ها نیز سهم خود از بازار ایران را حفظ کنند.

هیوندای و کیا، در جولای سال قبل پس از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای، صادرات به ایران را از سر گرفتند.

در حال حاضر، شرکت هیوندای موتور در حال بررسی از سر گیری تولید با همکاری چند شرکت ایرانی است. به گفته منابع محلی، هیوندای احتمالا قراردادی را با یکی از دو شرکت ایران خودرو یا سایپا امضا خواهد کرد. کیا موتورز هم در تلاش برای تمدید قرارداد خود با شرکت سایپاست.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید