از بین خودروهای کیااسپورتیج و هیوندا توسان کدام را برگزینیم؟

اتومبیل های «کیا اسپورتیج» و «هیوندای توسان» از همه نظر به جز ظاهر و طراحیشان خیلی به یکدیگر شباهت دارند .

از این رو می باشد که انتخاب کردن یکی از بین این دو خودرو کار بسیار سختی می باشد .

به دلیل شباهت های زیادی که «کیا اسپورتیج» و «هیوندای توسان» با هم دارند این دو خودرو را برادران هم به شمار می آورند .

رنج قیمتی هر دو این خودروها هم به یکدیگر نزدیک است . بدین گونه که خودروی «کیا اسپورتیج» دارای قیمتی معادل 146.000.000 الی 159.000.000 تومان و خودروی «هیوندای توسان» هم دارای قیمتی معادل 142.000.000 الی 148.000.000 تومان می باشد .

اما در هر صورت باید یکی را انتخاب کنیم و برخلاف تصور قبلی و مشکلاتی که در سری اول «اسپورتیج» وجود داشت، باید دست این محصول خوش استیل «کیا» را به عنوان انتخاب بهتر بالا ببریم و اگرچه «توسان» نسبت به آن دارای برتری هایی است، اما در کل و با اختلافی اندک به نظر می رسد «کیا اسپورتیج »گزینه ای معقول تر و مناسب تر نسبت به «توسان» باشد.

در انتها از آقایان مهریار جعفری و فرزان شهریاری کمال تشکر را داریم که خودروها و وقت خودشان را برای تست و بررسی در اختیار گروه خودروبانک قرار دادند.

چه پیشرانه ای روی این دو کره ای نصب شده؟

 شاید راحت ترین قسمت در این مقاله نوشتن همین قسمت باشد زیرا اگر درپوش موتور را بالا بزنید متوجه می شوید که دقیقاً یک پیشرانه آن هم با عملکردی مشابه روی آنها نصب شده است. روی توسان و اسپورتیج یک پیشرانه 4 سیلندر 16 سوپاپه به حجم دقیق 2359 سی سی نصب شده که می تواند حداکثر 177 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه و 227 نیوتن متر گشتاور در 4000 دور در دقیقه را تولید کند که اگر کمی عمیق تر شویم این موتور از سری پیشرانه های MPi است.
یک موضوع را داخل پرانتز بگوییم که در مقطعی و در مدل های 2012 تعداد بسیار کمی از مدل های اسپورتیج با موتور 2 لیتری توربو GDi با قدرت 267 اسب بخار نیز وارد شده است که راحت ترین راه برای تشخیص آنها وجود دو خروجی اگزوز در عقب خودرو است.
اگر به اعداد و ارقام آنها نیز نگاهی بیندازید، متوجه می شوید که از این نظر هم بسیار شبیه به هم هستند و شتاب صفر تا صد هر دو تقریباً 10 ثانیه و حداکثر سرعت آنها کمی بیش از 180 کیلومتر در ساعت است. اما ما به این اعداد اکتفا نکردیم و اگر با اخلاق ما آشنایی داشته باشید می بایستی حتماً خودمان هم آنها را تست می کردیم که در نهایت یک درگ برگزار کردیم و می توانید در ادامه آن را مشاهده کنید.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید