شرکت کیا موتورز صادرات به ایران را متوقف نمود

گروه خودرو :
کمپانی کیا موتورز کره جنوبی از متوقف نمودن صادراتش به ایران اطلاع داد. کیا موتورز کره جنوبی را همه ما در ایران با نام اتوموبیل پرایدش می شناسیم .
سخنگوی کیا به فرانس پرس گفت :
دولت کشور کره جنوبی یک سری تصمیماتی در رابطه با کشور ایران گرفته است که شرکت کیا موتورز هم قسمتی از این تصمیم ها می باشد
وی از ارائه توضیح بیشتر در این‌باره خودداری کرد.
براساس اعلام شرکت کیا، خودرو پراید این شرکت به‌عنوان هاچ‌بکی کوچک بین 30 تا 40 درصد از خودروهای موجود در جاده‌های ایران را تشکیل می‌دهد که البته بیشتر آن تولید داخل ایران در گروه خودروساز سایپا محسوب می‌شود. درواقع کیا سال گذشته تنها چهار هزار و 210 دستگاه از محصولاتش را به ایران صادر کرده که شامل خودروهای اسپورتیج، موهاوی، سراتو، اپیروس و اوپتیما بوده است. البته این شرکت 17 هزار و 40 دستگاه کیت را در همین مدت زمان برای مونتاژ خودرو به ایران صادر کرده است.
با این حال کیا در اظهاراتی توام با بزرگنمایی، اعلام کرده از ماه گذشته صادرات کلیه محصولاتش را به ایران متوقف کرده که این توقف صادرات شامل خودروهای کامل، کیت و قطعات خودرو می‌شود.
به گزارش ایسنا توقف صادرات کیا به ایران در حالی رخ می‌دهد که این شرکت هم‌اکنون با بحران فراخوان بیش از 100 هزار دستگاه از محصولاتش در بازارهای جهانی روبه‌رو بوده و اخیرا به همین دلیل مدیرعامل این شرکت از سمت خود استعفا کرد. پیش‌تر بزرگترین خودروساز جهان یعنی شرکت ژاپنی تویوتاموتورز نیز که با بحران فراخوان محصولاتش در بازارهای جهان روبه‌رو است، از توقف صادرات خود به ایران خبر داده بود.
در هر حال، تحریم‌های یک‌طرفه دولت کره‌ جنوبی علیه کشورمان در حالی رخ می‌دهد که مقامات ایرانی بارها تاکید کرده‌اند این تحریم‌ها بیشتر به ضرر شرکت‌های کوچک و
متوسط کره‌ای تمام خواهد شد و این موضوع مورد تایید اکثر کارشناسان حوزه خودرو نیز هست. براساس تحقیقاتی که اخیرا انجام شده، بیش از سه چهارم شرکت‌های کوچک و متوسط صادراتی کره‌‌جنوبی بر اثر تحریم‌ها صادرات خود را به ایران متوقف کرده‌اند.
پیش‌تر محمدرضا بختیاری – سفیر ایران در کره‌جنوبی – به شرکت‌های کره‌ای توصیه کرده بود که در تحریم ایران شرکت نکنند.
سفیر ایران در کره‌جنوبی هشدار داده بود که هرگونه تحریم علیه ایران ممکن است فقط یک شرکت بزرگ کره‌ای را دچار ضرر کند، اما در عین حال بیش از دو هزار شرکت کوچک و متوسط این کشور نیز از این بابت لطمه خواهند خورد. حجم روابط تجاری میان ایران و کره‌‌جنوبی در سال گذشته به 10 میلیارد دلار رسید.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید