قیمت کیا کوریس | KIA QUORIS

شرکت کره ای «کیاموتورز» محصولات زیاد و متنوعی دارد که در آن بین یکی از محصولات لوکس و زیبا خودروی «کیاکوریس» است که واقعا دارای طراحی زیبایی هم در بخش بیرونی خودرو و هم در بخش درونی خودرو است .

حال در این مقاله قیمت این خودرو را بیان می کنیم فقط لازم به ذکر است که قیمت بیان شده برای تاریخ مردادماه سال 1395 بوده است .

خودروی «کیا کوریس» مدل 2014 قیمتی معادل 55.000 دلار در منطقه آزاد دارد .

قیمتی که خودروی «کیا کوریس» دارد در مقیاس با قیمت هایی که اتومبیل های آلمانی دارا هستند ارزان تر هست .

شاید این روزها دیدن یک خودروی گذرموقت در خیابان آن‌چنان شگفت‌انگیز به نظر نیاید. اما زمانی که سخن از ورود یک دستگاه خودروی سدان لوکس به میان می‌آید، همه چیز یکباره عوض می‌شود.

حال اگر این خودرو یکی از محصولات کمپانی کره‌ای کیا باشد، توجه بیشتری به سوی خود جلب می‌کند. اخیرا یک دستگاه خودروی کیا کوریس از منطقه آزاد اروند به‌صورت موقت و با پلاک گذرموقت به تهران آمد و مدتی در خیابان‌های تهران جولان می‌داد و برای رقبای اروپایی و ژاپنی خود خط‌و‌نشان می‌کشید. شاید این مدل از کیا برای بسیاری از مردم ناآشنا باشد، به همین‌خاطر به بررسی و تست فنی این خودروی لوکس کره‌ای پرداختیم.

کوریس از تلفیق دو واژه «کر»(هسته) و «کوآلیتی»(کیفیت) تشکیل شده که بیانگر استحکام، لوکس بودن و تکنولوژی بالای این خودرو است. کیا کوریس به جرات یکی از بهترین سدان‌های لوکس کره‌ای به حساب می‌آید. شاید اگر غیر از این بگوییم، کمی در حق آن کم‌لطفی کرده باشیم. با اندکی بررسی می‌توان فهمید کوریس، تقریبا تمام فاکتورهای یک سدان لوکس را داراست. کمپانی نام‌آشنای کیا با عرضه کوریس، بار دیگر به جهانیان ثابت کرد در زیر سایه رقیب دیرینه خود، یعنی هیوندای نمانده است. کوریس از نظر ظاهری بسیار باوقار و سنگین به نظر می‌رسد، گویی در نگاه اول با یک خودروی اروپایی سر‌و‌کار داریم. کیا در طراحی این خودرو از پلت‌فرم مشترکی که در کمپانی هیوندای برای تولید سنتینیال به‌کار رفته، استفاده کرده است. این پلت‌فرم در محصولی چون جنسیس نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

طراحی خارجی :

پیتر شرایر، مدیر تیم طراحی کیا کوریس است و در گذشته شاهد شاهکارهای طراحی این تیم در محصولات کمپانی آئودی بودیم. در نمای جلوی کوریس، همه چیز به جلو پنجره هشت‌ضلعی ختم می‌شود که چند سالی است به نماد این کمپانی بدل شده است. خطوط برجسته‌ای که به سمت انتهایی خودرو کشیده شده، از کنار جلو پنجره آغاز شده است. این خطوط، بدنه‌ای عضلانی و حجیم برای کوریس به وجود آورده‌اند که در مجموع جذابیت چشم‌نوازی روی بدنه‌اش ایجاد کرده‌اند. محفظه در موتور کاملا برجسته و عضلانی است که در وسط آن یک حجم برآمده وجود دارد که در انتها به لوگوی «کا آی ای»ختم می‌شود. یکی از نکات مهمی که در طراحی قسمت جلوی این خودرو اهمیت دارد، چراغ‌های آن است.

این خودرو به‌طور کلی از بسیاری جهات، شباهت‌های زیادی به نمونه‌های اروپایی و ژاپنی دارد، اما به‌جرات می‌توان گفت چراغ‌های جلوی کوریس کاملا منحصر به‌فرد و مختص خودش است. هشت «ال ایی دی»که به صورت دو گروه چهارتایی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند، وظیفه نوررسانی و روشنایی این خودرو را برعهده دارند. همچنین هاله‌ای نورانی بر بالای چراغ‌هاست که مانند ابرو، چراغ‌ها را در برگرفته است. سپر جلوی این خودرو نیز در عین سادگی زیباست، اما خطوط آیرودینامیکی مرسدس‌بنز و ب‌ام‌و را نمی‌توان در طراحی آن یافت و  همین موضوع باعث می‌شود کمی متفاوت‌تر از آن‌ها به نظر برسد.

با این حال باز هم رگه‌هایی از کپی‌برداری را می‌توان در آن دید، به‌طور مثال دی‌لایت‌های نصب شده روی این خودرو بسیار مشابه نمونه نصب‌شده روی مدل «ایی»کلاس مرسدس‌بنز است، البته این کپی‌برداری به همین جا ختم نمی‌شود، بلکه در ادامه به بررسی بیشتر آن‌ها خواهیم پرداخت. در نمای جانبی این خودرو، خطوط برجسته روی درها و زه‌های کرومی نصب‌شده پایین درها، توجه را به خود جلب می‌کنند. اما اگر کمی با دقت به آن بنگریم، متوجه خواهیم شد طراحی ستون عقب این خودرو کاملا شبیه ب‌ام‌و است. این سبک طراحی در ب‌ام‌و به هافمیستر معروف است. نمای پشتی کوریس نیز مانند جلو و بغل، بی‌شباهت به رقبای اروپایی و ژاپنی خود نیست. فرم چراغ‌ها تا حدودی شبیه سری هفت ب‌ام‌و است و در نگاه کلی نیز بی شباهت با لکسوس «ال اس»نیست. در کل می‌توان گفت طراحی قسمت جلوی کوریس کمی مستقل و اختصاصی‌تر نسبت به سایر نقاط آن است. با توجه به کپی‌برداری و شباهت‌های ظاهری زیادی که این خودرو با رقیبانش دارد، طراحان کیا نمره قابل‌قبولی از کارشناسان دریافت کرده‌اند. علت آن هم این است که کیا در این عرصه یعنی تولید سدان‌های لوکس، یک کمپانی نوپا به حساب می‌آید و برای شروع می‌توان گفت قدم محکم و استواری برداشته‌ است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید